Z czego wykonane są szalunki?
Szalunki to elementy niezbędna na budowie, zwłaszcza przy wykonywaniu fundamentów. Szalunki pojawiają się tam, gdzie powstają konstrukcje betonowe, to one pozwalają nadać im odpowiedni kształt, a zdejmowane są po pewnym czasie, gdy materiał zastygnie. Przy pomocy szalunków buduje się stropy, ściany, schody, wykonuje wieńce, stanowią niejako podstawę budowy. Szalunki można wykonać z wielu rodzajów materiałów.
Jaki materiał nadaje się na szalunki?
Jednym z najczęściej stosowanych materiałów jest drewno, a jego zaletą niewysoka cena. Zazwyczaj stosuje się deski, nawet używane, dlatego wykonanie takiego szalunku nazywane bywa deskowaniem. Problemem może być czas wykonania szalunku drewnianego, ponieważ poszczególne deski należy odpowiednio przyciąć, nadając im prawidłowy kształt. Drewno najchętniej stosowane przy szalunkach do fundamentów to sosna i świerk. Deski łatwo się montuje i, co ważne, są odporne na zamoczenia, dzięki czemu możne je później wykorzystać ponownie. Drewniane szalunki mają też tę zaletę, że są łatwo dostępne, a ich demontaż nie sprawia kłopotów.
Innym materiałem wykorzystywanym do tworzenia szalunków są płyty OSB i MFP, które znajdują zastosowanie przy budowie stropów. Płyty są wytrzymałe, odporne na wilgoć, rozciąganie i ścieranie. Podobne zadanie spełnia tzw. sklejka szalunkowa, której można używać kilkakrotnie, a to ze względu na jej dużą wytrzymałość i odporność na zginanie. Powierzchnia sklejki pokrywana jest specjalną warstwą fenolową, a brzegi farbą akrylową, co ma chronić materiał przed wilgocią.
Szalunki aluminiowe i stalowe
Aluminium i stal pojawiają się przy szalunkach systemowych, które składają się ze stalowej (lub aluminiowej) konstrukcji obłożonej sklejką szalunkową. Do połączeń stosuje się klamry, w narożnikach zaś specjalne profile metalowe. Szalunki tego rodzaju można wypożyczać, ich zaletą jest solidne wykonanie i niewysoka cena za wynajem. Szalunki systemowe można przemieszczać z miejsca na miejsce, demontując poszczególne części lub przesuwając je w całości.