Charakterystyka szalunków stropowych
Szalunki stropowe używane są niemal na każdej wielopoziomowej budowie. Dzięki nim powstawać mogą trwałe i bezpieczne kondygnacje budynków. Szalunki pozwalają na tworzenie stropów o określonej wysokości i kształcie, co sprawia, że stanowią nieocenioną pomoc przy realizacji różnorodnych założeń konstrukcyjnych budowli.
Czym są szalunki stropowe?
Szalunki stropowe to solidne konstrukcje podporowe wykorzystywane w budownictwie do wylewania stropów betonowych i żelbetonowych. Szalowanie, zwane także deskowaniem stropowym, przydaje się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykonanie równego i gładkiego stropu lub uzyskanie niestandardowego kształtu betonowej formy stropu.
Budowa szalunków stropowych
Szalunki stropowe najczęściej wykonane są z drewna (stąd szalowanie zwie się także deskowaniem), rzadziej z metalu. Składają się z elementów płaskich (wodoodpornych trójwarstwowych płyt szalunkowych, sklejek lub paneli aluminiowych), służących jako forma do wylewania betonu, oraz z elementów utrzymujących płaską konstrukcję w górze do czasu zaschnięcia betonu. Do tych ostatnich zaliczają się:
• dźwigary drewniane połączone głowicami krzyżowymi lub odpowiednio zespawane dźwigary metalowe,
• stojaki trójnożne (drewniane lub stalowe), stabilizujące całą instalację i utrzymujące ją w niezmiennej pozycji.
Najważniejsze cechy szalunków stropowych
Szalunki stropowe, by mogły pełnić swoją funkcję w budownictwie, muszą być przede wszystkim solidne, wytrzymałe i przystosowane do znacznych obciążeń. Materiały wykorzystywane w ich produkcji są zatem pieczołowicie dobierane i odpowiednio preparowane. Przykładowo drewno, z którego wykonane są wyjątkowo stabilne dźwigary H20 to surowiec wysokiej klasy poddawany przed użyciem precyzyjnej obróbce mechanicznej i termicznej.
Dodatkowo szalunki cechują się dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, w szczególności wilgoci, oraz na silne obciążenia statyczne i dynamiczne. W dobrych szalunkach stropowych nie dochodzi do rozciągania włókien ani do powstawania wewnętrznych pęknięć. Można używać ich wielokrotnie bez ryzyka uszkodzeń czy wypadku.
Dobrej jakości szalunki stropowe są niezwykle proste w montażu i demontażu. Ze względu na bezpieczeństwo, zajmują się tym zazwyczaj doświadczeni specjaliści, choć w budownictwie indywidualnym bywa i tak, że szalunek instaluje się własnoręcznie.
Instalacje szalunkowe stanowią bardzo uniwersalny sposób kształtowania stropów - można dowolnie dostosowywać ich rozmiary i kształt z dużą dokładnością, co pozwala na realizację nawet najbardziej kreatywnych projektów budowlanych.